![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/news/2020/01/ds_3_performance_01.jpg?itok=fNaK2bPA)
To DS 3 εξαφανίστηκε από τον γαλλικό κατάλογο της DS Automobiles
Τίτλοι τέλους στη Γαλλία για το DS 3. Η παραγωγή του έχει σταματήσει και δεν θα υπάρξει άμεση αντικατάσταση, ενώ είναι θέμα λίγου χρόνου για να εξαφανιστεί και από τον ελληνικό διαμορφωτή.
![](/sites/default/files/styles/thumbnail/public/images/users/drive_logo-user_1.jpg?itok=DdnBzKX0)
![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/news/2020/01/ds_3_performance_01.jpg?itok=fNaK2bPA)
DS 3, c’est fini. Ύστερα από δέκα χρόνια εμπορικής καριέρας, το DS 3 πήρε σύνταξη! Το σικάτο σουπερμίνι της DS Automobiles εξαφανίστηκε από τον γαλλικό διαμορφωτή της εταιρείας, αφήνοντάς τον με δύο μόνο μοντέλα: Το DS 3 Crossback και το DS 7 Crossback. Να θυμίσουμε όμως ότι αναμένεται η μπερλίνα DS 9 που μας έχει ταλαιπωρήσει στο να (μισό)αποκαλύπτεται…
Βέβαια το τέλος του DS 3 δεν ήταν κάτι που απετέλεσε έκπληξη, δεδομένου ότι ο Yves Bonnefont, επικεφαλής της φίρμας, είχε επιβεβαιώσει το περασμένο καλοκαίρι τη διακοπή της παραγωγής του πριν από το τέλος του 2019. Το μοντέλο δεν πρόκειται να αντικατασταθεί.
Ο Bonnefont είχε ήδη επισημάνει από την εποχή εκείνη τη ραγδαία εμπορική υποχώρηση των 3θυρών σουπερμίνι. Θεωρούμε ότι η ελληνική αντιπροσωπεία θα διαθέσει το πιθανά περιορισμένο στοκ της, με τους πωλητές στη συνέχεια να κατευθύνουν τους πελάτες προς το DS 3 Crossback. Μοντέλο που ως αστικό crossover βρίσκεται αφενός στη μόδα, αφετέρου έχει εκείνες τις κόμπακτ διαστάσεις (μήκος 4,12 m) που βολεύουν για αστική χρήση.