MotoGP Κατάρ: Ο Dovizioso νικά στο νήμα τον Marquez [+video]

O Ιταλός της Ducati απέκρουσε επίθεση του παγκόσμιου πρωταθλητή στην τελευταία στροφή.

Όπως και πέρσι στο GP στην πίστα Losail, o Marquez έχασε στην επιτάχυνση στην έξοδο της τελευταίας στροφής και ο Dovi, που ήταν επικεφαλής για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, πήρε τη νίκη για μόλις 0,023”.

Ο Cal Crutchlow της ομάδας LCR έφερε μια δεύτερη Honda στο βάθρο, μπροστά από τον Alex Rins με τη Suzuki, ενώ ο Valentino Rossi, παρότι ξεκίνησε 14ος, ανέβηκε τελικά στην 5η θέση.

Αντίθετα, ο team-mate του Ιταλού στη Yamaha, o Maverick Viñales, ξεκίνησε από την pole position, αλλά δεν μπόρεσε να τερματίσει ψηλότερα από την 7η θέση, πίσω από τον Danilo Petrucci με τη δεύτερη εργοστασιακή Ducati.

Ο Dovizioso έκανε την καλύτερη εκκίνηση στον αγώνα και μπήκε εξαρχής επικεφαλής μιας ομάδας 10 αναβατών. Ο Ιταλός κρατούσε πολύ χαμηλά το ρυθμό του αγώνα, πράγμα που φάνηκε όταν ο νεοφώτιστος Fabio Quartararo (SRT Yamaha Petronas), που είχε ξεκινήσει τελευταίος από το pit-lane αφού του έσβησε ο κινητήρας στο grid, γύριζε στην αρχή πάνω από ένα δευτερόλεπτο πιο γρήγορα από τους πρώτους.

Ο Rins, που ξεκίνησε 10ος αλλά ανέβηκε γρήγορα, έκανε μια πρώτη επίθεση στον Dovizioso, αλλά δεν μπόρεσε να παραμείνει πρώτος για πάνω από ένα γύρο και οι δύο αναβάτες εναλλάχθηκαν πολλές φορές στην πρώτη θέση στο πρώτο μισό του αγώνα.

Ο Dovi πήρε τελικά το επάνω χέρι στα μισά του αγώνα, όταν ο Rins άνοιξε τη γραμμή του σε ένα φρενάρισμα κι έπεσε στην 4η θέση, οπότε τη σκυτάλη του σφετεριστή της πρώτης θέσης πήρε ο Marquez.

Όμως ο Rins συνέχισε τις επιθέσεις, πέρασε τους Petrucci και Marquez και ανέβηκε ξανά 2ος στον 15ο γύρο, αλλά 5 γύρους αργότερα έχασε τα φρένα για τη Στροφή 1 κι έπεσε πάλι πίσω.

Έτσι, στη μάχη για τη νίκη έμειναν μόνο ο Dovizioso κι o Marquez, που πέρασε τον Ιταλό στη διπλή δεξιά Κ4/5 του προτελευταίου γύρου. Όμως ο Dovi ξαναπέρασε μπροστά στη Στροφή 1 του τελευταίου γύρου κι απέκρουσε μια πρώτη επίθεση του πρωταθλητή στην Κ10.

Ο Marquez έκανε μια τελευταία απόπειρα στην τελευταία στροφή του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να μπλοκάρει τη γραμμή του Dovi, που εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της Ducati για να περάσει τον Ισπανό στην επιτάχυνση μέχρι τη γραμμή του τερματισμού.

Ο Crutchlow, που δέχτηκε την 3η θέση ως δώρο λόγω του λάθους του Rins, κατάφερε να τερματίσει ένα δέκατο μπροστά από τον Ισπανό της Suzuki.

Ο Rossi κόλλησε στην ουρά των πρωτοπόρων στην αρχή του αγώνα και προς το τέλος άρχισε να ανεβαίνει. Έξι γύρους πριν την καρό σημαία πέρασε τον team-mate του, τον Viñales, μετά τον νεοφώτιστο Joan Mir με τη δεύτερη Suzuki και στον 20ό γύρο πήρε την 5η θέση από τον Petrucci.

O “Petrux” κατάφερε να κρατηθεί στην 6η θέση παρά τη φθορά των μαλακών ελαστικών του –όλοι οι άλλοι πρωτοπόροι είχαν επιλέξει τη μεσαία γόμα– ενώ ο Viñales, που τερμάτισε πίσω του, είχε πέσει στην 7η θέση στον πρώτο γύρο και δεν κατάφερε να ανέβει στη συνέχεια.

Ο Mir ήταν ο πρώτος «ρούκι», στην 8η θέση, χάνοντας την επαφή με τους πρώτους μόλις στους τελευταίους γύρους. Οι Takaaki Nakagami (LCR Honda) και Aleix Espargaro (Aprilia) συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Ο Franco Morbidelli (SRT Yamaha Petronas) που ήταν μπροστά από τον Rossi στην αρχή, τελικά έπεσε στην 11η θέση, μπροστά από την πρώτη ΚΤΜ, αυτή του Pol Espargaro.

O Jorge Lorenzo τερμάτισε 13ος και πήρε 2 βαθμούς στον πρώτο του αγώνα με τη Honda, δηλώνοντας πως είδε το αποτέλεσμα θετικά. Πίσω του τερμάτισαν οι επίσης εργοστασιακοί Andrea Iannone (Aprilia) και Johann Zarco (KTM). O Quartararo τελικά ανέβηκε μέχρι τη 16η θέση, μόλις έξω από τη βαθμολογούμενη ζώνη.

Μόνο τρεις αναβάτες δεν είδαν τερματισμό. Ανάμεσα τους οι δύο της Pramac Ducati, Francesco Bagnaia και Jack Miller. Ο Αυστραλός μάλιστα έχασε το… κάθισμα της Ducati GP19  από το 2ο γύρο, αλλά δεν το έβαλε κάτω κι έκανε έτσι τον μισό αγώνα μέχρι να κουραστεί και να εγκαταλείψει στα pits.

Ο μόνος που εγκατέλειψε από πτώση ήταν ο Bradley Smith, που αγωνίστηκε ως έκτακτη συμμετοχή της Aprilia.

Μετά τον αγώνα, τέσσερις κορυφαίες ομάδες υπέβαλαν ένσταση ακύρωσης του Dovizioso λόγω των ασυνήθιστων αεροδυναμικών βοηθημάτων της Ducati. Η ένσταση όμως απερρίφθη από τους αγωνοδίκες, τα αποτελέσματα επικυρώθηκαν και το αίτημα θα εκδικαστεί σε δεύτερο βαθμό.