Ράλι Σουηδίας: Ο Latvala επικεφαλής μετά την υπερειδική [video]

Ο Jari-Matti Latvala με το Toyota Yaris κέρδισε τη superspecial του Karlstad και μπήκε επικεφαλής του αγώνα.

Ο Φιλανδός ήταν ο νικητής στην απευθείας μονομαχία με τον πρώην team-mate του, τον Sebastien Ogier με το Ford Fiesta της M-Sport.

Από άποψη χρόνων, ο Latvala ήταν 0,6” ταχύτερος από τον Thierry Neuville με το Hyundai i20 Coupe. Ο Βέλγος ήταν ο νικητής στη δική του μονομαχία με τον Ott Tanak, τον άλλο οδηγό της M-Sport. To μυστικό του ήταν ότι πήρε έκκεντρη θέση στην εκκίνηση και βρήκε πρόσφυση ενώ οι team-mates του στη Hyundai δυσκολεύτηκαν να ξεκινήσουν στην παγωμένη πίστα.

Ο Dani Sordo πάντως είναι 3ος στην προσωρινή κατάταξη, με τους Tanak και Ogier πίσω του. Έκτος είναι ο Mads Ostberg, στον πρώτο του αγώνα με το ιδιωτικό του Fiesta. Ο Νορβηγός είναι μόνο 1,2” πίσω από τον Latvala.

Το πρώτο Citroen ήταν αυτό του Kris Meeke στην θέση, με τον Βορειοϊρλανδό παραπονούμενο ότι λίγο έλειψε να του σβήσει στην εκκίνηση. Οι Juho Hanninen (Toyota Yaris), Elfyn Evans (DMACK Fiesta) και o επικεφαλής της κατηγορίας WRC2, Ole Christian Veiby (Skoda Fabia R5) συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

O Veiby, στον τέταρτο μόλις αγώνα του στη WRC2, ήταν πιο γρήγορος από τον εργοστασιακό οδηγό της Skoda και τοπικό ήρωα, Pontus Tidemand, που αγωνίστηκε μεν στο Monte Carlo αλλά δεν είχε δηλώσει τον αγώνα στο πρόγραμμά του.

Ο συμπατριώτης του Veiby, Henning Solberg, έκανε τον 3ο χρόνο ανάμεσα στα αυτοκίνητα R5 με ένα άλλο Skoda, αλλά δεν έχει δηλωθεί στο πρωτάθλημα WRC2. Έτσι, στην 3η θέση της κατηγορίας είναι ένας ακόμη Νορβηγός, ο Eyvind Brynildsen.

Αφού δείτε παρακάτω τα αποτελέσματα της υπερειδικής, παρακολουθήστε κι ένα video από το shakedown που έγινε σήμερα Πέμπτη το πρωί, για να πάρετε μια πρώτη γεύση από τα καινούργια αυτοκίνητα WRC στα χιόνια.