Ράλι Μεξικού: Ο Ogier τα παίρνει (σχεδόν) όλα

Ο Γάλλος πήρε την τέταρτη νίκη του στο Μεξικό και τη 2η θέση στην Power Stage με διαφορά μόλις 0,4”.

Ο Sebastien Ogier έφυγε από το Μεξικό με 29 βαθμούς και την πρώτη θέση στην κατάταξη του πρωταθλήματος.

Ο πέντε φορές πρωταθλητής είχε μπει επικεφαλής το απόγευμα του Σαββάτου, όταν οι Loeb και Sordo, που ήταν μπροστά του, έπαθαν λάστιχο στην ίδια ειδική, την Guanajuatito 2. Στην ίδια ειδική εγκατέλειψε και ο Ott Tanak από τούρμπο.

Σήμερα Κυριακή ο Ogier ξεκίνησε με μια διαφορά ασφαλείας 35,9” από τον Meeke, που λογικά θα επικεντρωνόταν στο να εξασφαλίσει τη 2η θέση του. Όμως, 4 km πριν το τέλος της πρώτης ειδικής, Alfaro, o Βορειοϊρλανδός γλίστρησε σε μια αριστερή με λιθόστρωτο, βγήκε στο χαντάκι, το Citroen έκανε μισή τούμπα και κάθισε πάνω στις δεξιές πόρτες του. Οι θεατές το γύρισαν στις ρόδες του, αλλά ο Meeke έπρεπε να κάνει έναν κύκλο στα χωράφια για να ξαναμπεί στο δρόμο και τελικά έχασε κάπου 40” σε σχέση με τον Sordo – και μαζί τη 2η θέση.

Την ειδική την πήρε ο Latvala, ενώ ο Ogier ήταν 2ος διότι «διάλεξε τα ιδανικά λάστιχα για την Power Stage και όχι για αυτή την ειδική».

Στο πρώτο πέρασμα της Las Minas, που θα ήταν κατόπιν και η Power Stage, πρώτοι ήταν οι Tanak, Latvala και Neuville, που δεν διεκδικούσαν τίποτε, με τον Ogier 4ο. O Γάλλος δεν έδειχνε διάθεση να σηκώσει το πόδι από το γκάζι, και στην Power Stage ήταν πιο γρήγορος από τον Latvala, που ήταν μέχρι τότε ο ταχύτερος και είχε δηλώσει ευχαριστημένος με την οδήγησή του.

Τελικά ο Tanak ήταν 0,4” πιο γρήγορος από το Γάλλο, ακολουθώντας την ίδια τακτική του Ogier από τη Σουηδία και καθυστερώντας να ξεκινήσει την Power Stage, παίρνοντας ποινή, ώστε να βρει το δρόμο καθαρισμένο και να κάνει χρόνο.

Ο Ogier πήρε πάντως 4 έξτρα βαθμούς για να τους προσθέσει στους 25 της νίκης – που ήταν και η τέταρτή του στο Μεξικό. Έτσι ξαναπέρασε επικεφαλής στο πρωτάθλημα, με 60 βαθμούς έναντι 51 του έως τώρα πρωτοπόρου Neuville.

O Βέλγος καθυστέρησε κι αυτός να ξεκινήσει την Power Stage, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει παρά μόνο τον 4ο χρόνο και να πάρει 2 βαθμούς. Πήρε πάντως και τους 8 της 6ης θέσης για να φύγει από το Μεξικό με 10 και να διατηρήσει την επαφή με τον Ogier στο πρωτάθλημα.

Πέμπτος στην Power Stage o Mikkelsen, που φάνηκε τελικά να βρίσκει το ρυθμό που είχε χάσει τον αγώνα. Ο Νορβηγός τερμάτισε τελικά στην 4η θέση, μπροστά από τον Loeb.

O 9 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής δεν ανταμείφθηκε τελικά για την προσπάθειά του στον πρώτο αγώνα μετά την επιστροφή του στο WRC, όμως απέδειξε περίτρανα ότι δεν έχει χάσει τίποτε από τη θρυλική ταχύτητά του. Ανυπομονούμε να τον ξαναδούμε κόντρα στον Ogier στην Κορσική, όπου –αν δεν βρέχει– η σειρά εκκίνησης δεν θα παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο στα μεξικάνικα χώματα.

Τέλος, στη «μικρή» κατηγορία WRC2, o περσινός πρωταθλητής Pontus Tidemand με το εργοστασιακό Skoda Fabia ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, παίρνοντας και την 7η θέση της γενικής κατάταξης μπροστά από τον ταλαίπωρο Latvala.