Ράλι Μεξικού: Hanninen μετά την εναρκτήρια ειδική

Ο Juho Hanninen με το Toyota Yaris μπήκε επικεφαλής μετά την ειδική Zocalo στους δρόμους της Πόλης του Μεξικού.

Πάνω σε υγρή διαδρομή που στέγνωνε, ο Hanninen έκανε τον καλύτερο χρόνο στα δύο περάσματα της ειδικής των 1,57 km, στην κεντρική πλατεία Zocalo του Mexico City (ή αλλιώς CDMX).

O συνολικός χρόνος του Φιλανδού με το Yaris WRC ήταν 3’ 37” 2 και πέρασε στην πρώτη θέση της προσωρινής κατάταξης, 1,6” μπροστά από τον Ott Tanak με το Fiesta της M-Sport και τον Kris Meeke με το Citroen C3 που έκαναν ίδιο χρόνο.

Ο Thierry Neuville, που ήταν άνετα επικεφαλής με το Hyundai i20 και στους δύο φετινούς αγώνες πριν τρακάρει σε αμφότερους, είναι τώρα στην 4η θέση του Ράλι Μεξικού, 1” πιο πίσω και 0,6” μπροστά από τον team-mate του, Hayden Paddon.

O πρωταθλητής Sebastien Ogier ήταν 6ος σε συνολικό χρόνο με το άλλο M-Sport Fiesta, αν και έκανε την καλύτερη επίδοση όλων στο δεύτερο πέρασμα της Zocalo.

Ο Dani Sordo με το τρίτο Hyundai ήταν 7ος στην ειδική, 0,2” πιο γρήγορος από τον επικεφαλής της βαθμολογίας Jari-Matti Latvala, με το δεύτερο Yaris WRC.

Ο Pontus Tidemand ήταν πολύ γρήγορος με το εργοστασιακό Skoda Fabia R5 της κατηγορίας WRC2 και βρίσκεται στην 9η θέση της κατάταξης, ήδη 12,7” μπροστά από τον τοπικό ήρωα Benito Guerra.

Ο Elfyn Evans (DMACK Fiesta) ήταν 4ος στη διπλή ειδική, 2,5” πίσω από τον Hanninen, αλλά βρέσκεται μόλις στην 24η θέση αφού δέχτηκε ποινή 5 λεπτών για αλλαγή κινητήρα μετά το shake-down.

Τα πληρώματα ξεκίνησαν για μια διαδρομή 400 km πίσω στη βάση του Ράλι Μεξικού, στο Guanajuato, για τις υπόλοιπες τρεις μέρες αγώνα.