Macau Grand Prix, νικητής ο Alex Lynn

O Alex Lynn ξεκίνησε και τερμάτισε πρώτος στον πιο σημαντικό αγώνα F3 που αναδεικνύει τα μεγαλύτερα ταλέντα

Ο 20χρονος Βρετανός (3ος φέτος στη Ευρωπαϊκή F3) πήρε την εκκίνηση και κατάφερε να παραμείνει επικεφαλής μέχρι το πρώτο φρενάρισμα για τη στροφή Lisboa. Αφότου βγήκε για λίγο το safety car και ο αγώνας ξανάρχισε, ο Lynn έχτισε μια διαφορά πάνω από 2 δευτερολέπτων από τον Antonio Felix da Costa που τον κυνηγούσε.

Ο Da Costa, ο νικητής στο Macau το 2012, μείωσε τη διαφορά σε μόλις πάνω από 1” ενώ απέμεναν 4 γύροι, αλλά ο Lynn διατήρησε τη συγκέντρωσή του για να πάρει τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του με την Dallara-Mercedes της Theodore Racing.

O Da Costa είχε πέσει στην 6η θέση μετά από μια μέτρια εκκίνηση, αλλά μέχρι τη Lisboa ήταν 3ος, πίσω από τον Βραζιλιάνο Pipo Derani. Στην επανεκκίνηση ο Πορτογάλος πέρασε τον Derani από την εξωτερική στη Lisboa και κράτησε τη δεύτερη θέση μέχρι τον τερματισμό με την Dallara-VW της Carlin.

O Raffaele Marciello χρειάστηκε περισσότερο χρόνο για να βρει τρόπο να περάσει τον Derani, καταφέρνοντάς το στον 7 ο γύρο από την εσωτερική στη Lisboa. Ο φετινός πρωταθλητής Ευρωπαϊκής F3 και προστατευόμενος της Ferrari κυνήγησε στη συνέχεια τον Da Costa, αλλά έχασε τον έλεγχο στην R Bend πέντε γύρους πριν το τέλος και χτύπησε στις μπαριέρες πριν αποστρακιστεί στον εσωτερικό τοίχο.

Έτσι ο Derani ξαναπέρασε 3ος για να ανέβει στο βάθρο με την Fortec Dallara-Mercedes του. Λίγο πιο πίσω τερμάτισε ο Βρετανός Alexander Sims με την T-Sport Dallara-Nissan.

O Sims είχε εξαρχής μια μεγάλη μάχη με τους Marciello και τον Σουηδό Felix Rosenqvist, οι οποίοι τελικά ακούμπησαν στη στροφή Mandarin Oriental. O Rosenqvist σπρώχτηκε στις μπαριέρες και στην εγκατάλειψη πριν συμπληρώσει ένα γύρο αγώνα.

Πέμπτος τερμάτισε ο νεοφώτιστος στο Macau, Jordan King, που σημείωσε και τον ταχύτερο γύρο όλης της εβδομάδας στην πίστα.

Οι Will Buller, Stefano Coletti και Carlos Sainz Jr είχαν τη δική τους μάχη, αλλά μια σύγκρουση έβγαλε τον Coletti έξω κι έριξε τον Buller πολύ πίσω. Ο Sainz επίσης καθυστέρησε και έχασε την 6η θέση από τον Μαλαίσιο Jazeman Jaafar.

Ο έτερος γιος rallyman, o Tom Blomqvist, ξεκίνησε από πολύ πίσω αλλά ανέβηκε θεαματικά για να τερματίσει 8ος. O Nicholas Latifi και ο Esteban Ocon –που έχασε πολύ χρόνο στο μελέ του πρώτου γύρου αλλά επίσης ανέβηκε– συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Το safety car βγήκε μετά από μία μεγάλη σύγκρουση στην Mandarin Oriental, στον πρώτο γύρο. Ο John-Bryant-Meisner χτύπησε στια μπαριέρες, ο Sean Gelael σβούριξε πίσω του και ο Lycas Auer έπεσε πάνω του.

Τα τελικά αποτελέσματα μετά από 15 γύρους:
 Θέση  Οδηγός                  Ομάδα/Μονοθέσιο                          Χρόνος/Διαφορές