![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/migration/items/images/a786836489dab4f04d53706ec376ba50_506.jpg?itok=1kPaLiK0)
Peugeot: Ηλεκτρικό iOn στο Παρίσι
![](/sites/default/files/styles/thumbnail/public/images/users/drive_logo-user_1.jpg?itok=DdnBzKX0)
![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/migration/items/images/a786836489dab4f04d53706ec376ba50_506.jpg?itok=1kPaLiK0)
Λίγες μέρες πριν την επίσημη εμφάνισή του στο Σαλόνι του Παρισιού, η Peugeot έδωσε στη δημοσιότητα τα πρώτα στοιχεία και φωτογραφίες του ηλεκτρικού iOn. To μοντέλο που είναι η γαλλική εκδοχή του Mitsubishi i-Miev και που διαθέτει και συγγενή στη Citroen με κωδικό C-Zero, θα αρχίσει να πωλείται σύντομα με τιμή πολύ κοντά στα 30.000 ευρώ, τουλάχιστον στη Δυτ. Ευρώπη. Ο ηλεκτροκινητήρας του iOn αποδίδει 64 ίππους. Φορτίζεται από στάνταρ παροχή 220V και η μπαταρίες ιόντων λιθίου φορτίζονται πλήρως σε 6 ώρες. Το iOn έχει βάρος 1.120 κιλά και μπορεί να επιτύχει αυτονομία 150 χλμ., με επιτάχυνση 15,9 δευτ. και τελική ταχύτητα 130 χλμ/ώρα.