MotoGP Ιταλίας: Νίκη του Dovizioso με την Ducati [video]

O Ιταλός κέρδισε τον αγώνα της πατρίδας του πάνω σε μια ιταλική μοτοσικλέτα.

Ο Dovizioso ξεκίνησε από την πρώτη σειρά, αλλά έκανε την κίνησή του στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Είναι η τρίτη νίκη του “Dovi” σε MotoGP και πρώτη του σε στεγνή πίστα, ενώ είναι και ο πρώτος Ιταλός που κερδίζει στο Mugello μετά τον Valentino Rossi το 2008. Νίκησε παρότι υπέφερε από τροφική δηλητηρίαση, τερματίζοντας μπροστά από τον επικεφαλής της βαθμολογίας, Maverick Viñales (Yamaha), ενώ ο Danilo Petrucci (Pramac Ducati) έκλεψε στο τέλος την 3η θέση του βάθρου από τον Rossi.

O Rossi (Yamaha) πήρε την εκκίνηση και ήταν επικεφαλής στον πρώτο γύρο πριν τον περάσει ο Jorge Lorenzo. Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα της Ducati στην ευθεία, πήρε την εσωτερική από τον Rossi στη San Donato αλλά έχασε τα φρένα. Τα κατάφερε όμως στη Luco. Δεν έμεινε πάντως για πολύ στην πρώτη θέση αφού ο Rossi –10 μέρες μετά τον τραυματισμό του σε προπόνηση motocross– τον ξαναπέρασε στη Scarperia. Το όλο σκηνικό επαναλήφθηκε στον επόμενο γύρο.

Στον 4ο γύρο όμως ο Viñales πέρασε τον Rossi, κι αυτός στη Scarperia, για να μπει επικεφαλής. Και καθώς ο Lorenzo άρχισε να «ξεφουσκώνει», τη θέση του στη διεκδίκηση της κορυφής την πήρε ο team-mate του, ο Dovizioso. O Dovi πέρασε τον Rossi στην ευθεία για να πάρει τη δεύτερη θέση, κρατώντας στη συνέχεια τον Vinales σε απόσταση βολής.

Στα μέσα του αγώνα, ο Vinales ήταν μόλις δύο δέκατα μπροστά από τον Dovizioso, με τον Rossi τον Petrucci –που είχε ξεκινήσει από την 9η θέση– να ακολουθούν, μόλις οκτώ δέκατα από την κορυφή. Στον 14ο από τους 24 γύρους, ο Dovi πέρασε τον Viñales στην ευθεία κι έμεινε μπροστά στην επόμενη στροφή, τη San Donato.

Μέσα σε ένα γύρο είχε ανοίξει διαφορά επτά δεκάτων, την ώρα που ο Petrucci περνούσε τον Rossi. Στον επόμενο γύρο, πέρασε και τον Viñales για να μπει δεύτερος.

Τέσσερις γύρους πριν το τέλος, ο Dovizioso είχε ανοίξει μια διαφορά πάνω από ένα δευτερόλεπτο, ενώ ο Vinales ξαναπέρασε τον Petrucci. O Ισπανός πλησίασε τον Dovi στο ένα δευτερόλεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να τον απειλήσει και να πάρει μια 4η νίκη φέτος.

Ο Dovi πήρε την καρό σημαία 1,281” μπροστά από τον Vinales, παίρνοντας και τη 2η θέση της βαθμολογίας, 26 βαθμούς πίσω από τον Ισπανό.

Ο Petrucci πήρε το δεύτερο βάθρο της καριέρας του, ενώ ο Rossi τερμάτισε 4ος και κρατάει την θέση στο πρωτάθλημα.

Ο Alvaro Bautista, με την περσινή Desmosedici της ομάδας του Aspar, έφερε άλλη μια Ducati στην πρώτη πεντάδα, κρατώντας πίσω του τον Marc Marquez με την πρώτη Honda.

O Johann Zarco (Yamaha Tech3) ξεκίνησε μόλις από την 11η θέση, αλλά κατάφερε να τερματίσει στην μετά από καλό αγώνα. Ο Γάλλος ήταν ανάμεσα σε αυτούς που πέρασαν τον Lorenzo τερματίζοντας μια θέση μπροστά του. Πίσω από τον Ισπανό τερμάτισε ο Michele Pirro (Ducati), που ξεκίνησε αργά από την 4η θέση και δεν φάνηκε στον αγώνα.

Ο Andrea Iannone (Suzuki) ήταν κοντά στον Zarco στους τελευταίους γύρους, παρότι ξεκίνησε από τη 16η θέση. Τον πέρασαν όμως τελικά οι δύο Ducati και κατατάχτηκε 10ος.

Οι δύο Honda των Crutchlow και Pedrosa συγκρούστηκαν μεταξύ τους στον τελευταίο γύρο ενώ μάχονταν για την 11η θέση, καθώς ο Ισπανός έχασε το μπροστινό της μοτοσικλέτας του και πήρε τον Άγγλο παραμάζωμα.

Έτσι η 11 η θέση πήγε στον Tito Rabat, ενώ οι Scott Redding, Jonas Folger, Hector Barbera και Jack Miller πήραν τους τελευταίους βαθμούς.

Ο Aleix Espargaro έκλεψε στην εκκίνηση και τιμωρήθηκε με ποινή διέλευσης πέφτοντας από 12ος, τελευταίος, για να πέσει τελικά και να εγκαταλείψει. Ο αδελφός του ο Pol είχε μείνει από βλάβη στην ΚΤΜ του, δύο γύρους πριν.