Ράλι Βρετανίας: ο Ogier άνετα πρώτος, ο Hirvonen δεύτερος [video]

Ο Sebastien Ogier διατηρεί μια διαφορά ενός λεπτού, ενώ ο Mikko Hirvonen είναι μόλις μπροστά από τον Kris Meeke.

Ο πρωταθλητής Ogier ήταν σε θέση να οδηγήσει αμυντικά αφού ο team-mate του στη VW, o Jari-Matti Latvala, βγήκε από το δρόμο, ενώ τον πίεζε, και έχασε 3 λεπτά στην πρώτη ειδική σήμερα το πρωί.

Όμως για τη δεύτερη θέση έγινε μεγάλη μάχη, με το πλεονέκτημα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Ο Mikko Hirvonen (M-Sport Ford) κρατά τη 2η θέση πριν την τελευταία μέρα του αγώνα, αύριο Κυριακή – που θα είναι και η τελευταία μέρα του Φιλανδού σε αγώνα του WRC.

Όμως ο Kris Meeke (Citroen) είναι μόνο 3,4” πίσω του κι ελπίζει να γίνει ο πρώτος Βρετανός που θα ανέβει στο βάθρο μετά τον αείμνηστο Richard Burns το 2001.

Τόσο ο Hirvonen όσο και ο Meeke κέρδισαν ειδικές σήμερα το απόγευμα.

Αυτή η μάχη για τον άτυπο τίτλο του «καλύτερου από τους υπόλοιπους» ήταν μεταξύ τριών οδηγών το μεσημέρι, πριν χρεωθεί ο Mads Ostberg (Citroen) με 10” ποινή λόγω καθυστέρησης σε σημείο ελέγχου χρόνου.

Ο Νορβηγός έπεσε ακόμα πιο πίσω όταν έφυγε το πέλμα από ένα λάστιχό του στην προτελευταία ειδική της ημέρας, οπότε τερμάτισε το σκέλος με το νου του περισσότερο στο να μη χάσει την 4η θέση από τους Thierry Neuville (Hyundai) και Elfyn Evans (M-Sport Ford), παρά στο ανέβει στο βάθρο.

Ο Latvala παραδέχτηκε ότι χρειάστηκε χρόνο για να ξαναβρεί την εμπιστοσύνη στον εαυτό του και το κίνητρο μετά την έξοδο που τον έριξε από τη 2η στη 10η θέση και τον άφησε χωρίς πίσω πτέρυγα και με χτυπημένο εμπρός αμορτισέρ όλο το πρωί.

Τελικά ξαναβρήκε το ρυθμό του στις νυχτερινές ειδικές του τέλους της ημέρας, κερδίζοντας τη δεύτερη για να ανέβει στην 8η θέση μπροστά από τον Henning Solberg.

Ο Martin Prokop (Ford) είναι στη 10η θέση, αν και με μικρή διαφορά από τον Hayden Paddon (Hyundai) και τον Robert Kubica (M-Sport Ford).

Πολύ πίσω στην κατάταξη μετά την έξοδό του την Παρασκευή, ο Andreas Mikkelsen (VW) επιπλέον δεν είχε και σημειώσεις το απόγευμα λόγω βλάβης στην ενδοσυνεννόηση. Παρ’ όλα αυτά ήταν πρώτος ή δεύτερος και στις 4 ειδικές.