MotoGP Jerez: Σεμινάριο «ιατρικής» από τον Rossi

O “Doctor” Valentino Rossi κυριάρχησε στο MotoGP Ισπανίας, δίνοντας ένα μάθημα στους τοπικούς Lorenzo και Marquez.

Ο Rossi πήρε την 87η νίκη του σε MotoGP,  βάζοντας έτσι τα θεμέλια για την κατάκτηση του όγδοου τίτλου του στη μεγάλη κατηγορία

Αφού πήρε την πρώτη του pole position μετά από 10 μήνες, ο «Γιατρός» πήρε με το σπαθί του και την πρώτη του νίκη μετά το Βρετανικό GP, τον περασμένο Αύγουστο.

Ο Rossi μπήκε επικεφαλής από την εκκίνηση και παρότι ο Jorge Lorenzo, με την άλλη Yamaha, τον πίεσε στην αρχή καταφέρνοντας να τον περάσει για μια στιγμή, ο «Γιατρός» ξαναπέρασε αμέσως μπροστά και απομακρύνθηκε, χτίζοντας μια διαφορά σχεδόν 3” μέχρι τα μισά του αγώνα.

Η φθορά των ελαστικών ήταν το κύριο θέμα συζήτησης όλο το τριήμερο και όταν ο Lorenzo αντεπιτέθηκε μειώνοντας τη διαφορά στα 2”, οκτώ γύρους πριν το τέλος, όλοι ετοιμάστηκαν για τη μεγάλη μάχη. Όμως ο Rossi απάντησε αυξάνοντας ξανά τη διαφορά κατά 0,2” και 0,5” στους δύο επόμενους γύρους.

Πέντε γύρους πριν τον τερματισμό η διαφορά ήταν για πρώτη φορά πάνω από τα 3” και σταδιακά πέρασε τα 4,5” πριν ο Rossi κόψει ρυθμό για να τερματίσει –με μια μεγαλοπρεπή σούζα– 2,386” μπροστά από τον (κατ’ ευφημισμό) team-mate του.

Για τον Ιταλό, το ξεκίνημα της φετινής σεζόν δεν ήταν τόσο καλό, με μια 4η θέση στο Κατάρ, ένα τυχερό βάθρο στην Αργεντινή και μια πτώση στο Austin. Όμως μπήκε στην ευρωπαϊκή περίοδο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ο Lorenzo πιεζόταν από τον Marquez το πρώτο μισό του αγώνα, αλλά ο αναβάτης της Honda κατάλαβε ότι δεν μπορούσε να τα βάλει με τις Yamaha στη Jerez και συμβιβάστηκε με την θέση, 5” πίσω από τον εν ενεργεία πρωταθλητή. Ο Marquez παραμένει επικεφαλής της βαθμολογίας, 17 βαθμούς μπροστά από τον Lorenzo και 24 από τον Rossi.

Ο Dani Pedrosa, που πάντα πάει καλά στη Jerez, πέρασε για λίγο τον team-mate του στην αρχή του αγώνα και τελικά τερμάτισε στην 4η θέση, μπροστά από τους Aleix Espargaro και Maverick Vinhales με τις δύο Suzuki.

Ο Andrea Iannone ξεκίνησε από την 11η θέση για να τερματίσει 7ος σε έναν αγώνα όπου οι Ducati ταλαιπωρήθηκαν από πρόβλημα στην απόδοση της ισχύος. Ο Andrea Dovizioso μάλιστα είχε την τρίτη στη σειρά εγκατάλειψη χωρίς να φταίει, αυτή τη φορά από τεχνικό πρόβλημα, ενώ είχε φτάσει μέχρι την 5η θέση.

Ο Pol Espargaro ήταν ο πρώτος «ανεξάρτητος» αναβάτης, στην θέση, μπροστά από τους Eugene Laverty και Hector Barbera.