Ράλι Σουηδίας: Νικητής ο Ogier πάνω στο νήμα

Ο Sébastien Ogier πήρε τη νίκη μετά από θεαματική μονομαχία, όταν ο team-mate του στη VW, Andreas Mikkelsen, έκανε ένα μοιραίο λάθος στην τελευταία ειδική διαδρομή.

O Mikkelsen μπήκε στην τελευταία ειδική με ένα πλεονέκτημα 3 δευτερολέπτων από τον Ogier, που ανέκαμπτε θεαματικά μετά από μια έξοδο στην τελευταία ειδική της Παρασκευής, όπου είχε χάσει κάπου 40”.

Όμως ο Mikkelsen έκανε ένα αντίστοιχο λάθος μέσα στην τελευταία ειδική, την power stage Varmullsasen: χτύπησε στον χιονότοιχο, βάζοντας τέλος στις ελπίδες του να πάρει την παρθενική του νίκη στο WRC. Έτσι ο Ogier βγήκε νικητής και με το πρόσθετο μπόνους των 3 βαθμών για τον καλύτερο χρόνο στην power stage.

O Thierry Neuville (Hyundai) ήταν επικεφαλής του αγώνα σήμερα το πρωί, αφού είχε κερδίσει δύο ειδικές χθες Σάββατο, αλλά τον πέρασε ο Mikkelsen στην Ε.Δ.19 και στη συνέχεια ο Ogier στην Ε.Δ.20, καθώς ο Βέλγος δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των δύο VW.

Πάντως ο Neuville μπήκε στην τελευταία ειδική με πιθανότητες για τη νίκη, αφού ήταν μόνο 4,6” πίσω από τον πρώτο. Όμως τελικά έχασε μια δεύτερη νίκη στην καριέρα του για 6,4”, αν και πήρε 2 βαθμούς μπόνους για το 2ο χρόνο στην power stage, υποσκελίζοντας έτσι τον Mikkelsen για τη δεύτερη θέση στον αγώνα.

Ο Mads Ostberg πήρε τον τελευταίο βαθμό μπόνους. Ο Νορβηγός ήταν μέσα στη μάχη για τη νίκη πριν από ένα μικρό λάθος στην Ε.Δ.11 που του στοίχισε ένα σκασμένο πίσω λάστιχο και τον έριξε στην 4η θέση, αρκετά πίσω από τους πρώτους. Τελικά τερμάτισε 10ος, αφού έχασε 5 λεπτά κολλημένος σε ένα χιονότοιχο, στην πρώτη σημερινή ειδική. Έτσι η 4η θέση πήγε στον Ott Tanak της M-Sport Ford, που τερμάτισε 2’ 26” πίσω από τον Ogier.

Ο Hayden Paddon, με το δεύτερο εργοστασιακό Hyundai, πήρε την 5η θέση που είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα της καριέρας του μέχρι στιγμής. Ο Νεοζηλανδός ήταν ένα λεπτό πίσω από τον Tanak, ενώ 6ος ήταν τελικά ο Elfyn Evans (M-Sport Ford) που είχε κολλήσει με το Fiesta του σε ένα χιονότοιχο την Παρασκευή.

Ο Kris Meeke (Citroen), που είχε κάνει ένα αντίστοιχο λάθος την Παρασκευή, μπήκε στην power stage έχοντας ελπίδες να κλέψει την 6η θέση από τον Evans, όμως ένα τετ-α-κέ τον έριξε τελικά 21,5” πίσω από τον Ουαλό.

Τη βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσαν ο Martin Prokop, o Yuri Protasov (που είχε πάρει και την παρθενική του ειδική στο WRC την Παρασκευή) και ο Ostberg, ενώ ο νεαρός Ολλανδός Kevin Abbring, που έκανε το εργοστασιακό ντεμπούτο του στο WRC με το Citroen DS3 του Dani Sordo, τερμάτισε τελικά στην 11η θέση.

Ο Jari-Matti Latvala (VW) διεκδικούσε την πρώτη θέση από τον Ogier στην αρχή του αγώνα, αλλά έχασε κάθε ελπίδα όταν κόλλησε για 8 λεπτά σε χιονότοιχο στην τελευταία ειδικής της Παρασκευής. Τελικά τερμάτισε 12ος, έξω από τις βαθμολογούμενες θέσεις.

Πολύ άτυχος ήταν και ο Robert Kubica (Ford), που έπεσε εκτός βαθμών όταν του έσπασε ο κεντρικός άξονας την Παρασκευή και στη συνέχεια πήρε ποινή 5 λεπτών διότι η πίεση υπερπλήρωσης του Fiesta του ήταν πάνω από το όριο. Τελικά ο Πολωνός τερμάτισε 20ός.

Ο Φιλανδός Jari Ketomaa κέρδισε την κατηγορία WRC2, αφού πέρασε τον αναπάντεχο νικητή γενικής στην υπερειδική της Πέμπτης, τον Pontus Tidemand. Ο Ketomaa τερμάτισε τελικά 32,6” μπροστά από τον Νορβηγό Eyvind Brynildsen, ενώ ο Tidemand έχασε πολύ χρόνο με μια έξοδο την Παρασκευή.