Παγκόσμιο πρωτάθλημα RallyCross: O Solberg σφραγίζει τον τίτλο

Ο Peter Solberg στέφεται παγκόσμιος πρωταθλητής RallyCross για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς για το πρωτάθλημα World RX, στην Αργεντινή, ο Peter Solberg με το Citroen DS3 πήρε την δεύτερη θέση και έτσι εξασφάλισε τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του στον θεσμό. Τη νίκη πήρε ο Robin Larsson με Audi A1.

Για τον Solberg, πρωταθλητή στο WRC το 2003, ήταν αρκετό απλώς να προκριθεί στου ημιτελικούς για να κλειδώσει τον τίτλο στο World RX και φέτος. Και αφού το κατάφερε αυτό, έδωσε χωρίς άγχος μια εντυπωσιακή μάχη που τον έφερε στην 3η θέση του βάθρου.

«Είχα πολύ άγχος όλο το Σαββατοκύριακο», παραδέχτηκε ο Solberg. «Αν ο κόσμος νομίζει ότι είναι εύκολο, έχω να σας πω ότι δεν είναι καθόλου. Είναι απίστευτο το συναίσθημα που νιώθω. Ήταν μια φανταστική σεζόν».