Formula E: O Buemi νικητής στο Μονακό

Ο Sebastien Buemi έγινε ο πρώτος οδηγός της ηλεκτρικής Formula E που παίρνει δεύτερη νίκη, επικρατώντας με σχετική άνεση στο ePrix του Μονακό.

Μέχρι σήμερα είχαμε έξι διαφορετικούς νικητές σε έξι αγώνες, αλλά ο Buemi, που είχε νικήσει στην Punta del Este της Ουρουγουάης τον περασμένο Δεκέμβρη, έσπασε το σερί παίρνοντας τη νίκη και στον αγώνα του Πριγκιπάτου, αφού ξεκίνησε από την pole position.

Η αρχή του αγώνα σημαδεύτηκε από δύο συγκρούσεις στον πρώτο γύρο.

Ο Jean-Eric Vergne χτύπησε από πίσω τον team-mate του στην Andretti Motorsport, Scott Speed, στην είσοδο της πρώτης στροφής, και στην καραμπόλα που επακολούθησε, ο Jaime Alguersuari, που ξεκίνησε 17ος μετά από ποινή, έπαθε ζημιά στην ανάρτηση και εγκατέλειψε επί τόπου.

Μια στροφή αργότερα, ο Daniel Abt υπέστρεψε και χτύπησε στον τοίχο στην έξοδο της Sainte Devote, o Bruno Senna δεν είχε πού να πάει και ήταν τυχερός που δεν τουμπάρισε αφού απογειώθηκε πάνω από το μονοθέσιο του Abt. Το Safety Car βγήκε για 4 γύρους και πολλά μονοθέσια χρειάστηκαν επισκευές στα pits, με τον Vitantonio Liuzzi να χάνει 10 γύρους.

Στη συνέχεια του αγώνα, ο επικεφαλής της βαθμολογίας, Lucas di Grassi, που ξεκίνησε από τη 2η θέση, δοκίμασε μια εναλλακτική στρατηγική: Σταμάτησε για να αλλάξει μονοθέσιο πρώτος, στον 24ο από τους 47 γύρους, ενώ ο επικεφαλής του αγώνα Buemi ήταν από τους τελευταίους που σταμάτησαν, δύο γύρους αργότερα.

Ο Buemi ξαναμπήκε στον αγώνα με το δεύτερο, φορτισμένο του μονοθέσιο, μόλις μπροστά από τον di Grassi, που προσπάθησε να τον περάσει στην φουρκέτα που οδηγεί στο σικέιν του σιρκουί F1, στο λιμάνι. Όμως η προσπάθειά του Βραζιλιάνου να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ο Buemi είχε ακόμα κρύα φρένα, δεν καρποφόρησε, καθώς ο Ελβετός κράτησε την εσωτερική.

Από εκεί και πέρα ο Buemi (φωτ. κάτω) δεν απειλήθηκε, παίρνοντας τελικά τη νίκη με διαφορά 2 δευτερολέπτων.

Ο ανταγωνιστής του di Grassi στο πρωτάθλημα, ο Nelson Piquet Jr, πέρασε τον Jerome dAmbrosio με τη βοήθεια του fan boost και πήρε την 3η θέση στον 5ο γύρο. Στη συνέχεια έκανε οικονομία στην μπαταρία του και ήταν από τους τελευταίους που σταμάτησε στα pits, στον 26ο γύρο.

Η επίθεσή του αργότερα στον στον di Grassi για τη 2η θέση , στον 42ο γύρο, λίγο έλειψε να πετύχει. Όμως ο συμπατριώτης του έκλεισε την εσωτερική στη φουρκέτα, ο Piquet γλίστρησε και έμεινε πίσω.

Ο Sam Bird πλησίασε τον Piquet, έχοντας ξεκινήσει από την 11η θέση αλλά και έχοντας επωφεληθεί από τα ατυχήματα του πρώτου γύρου. Ο Βρετανός όμως δεν κατάφερε τελικά να περάσει τον Βραζιλιάνο και τερμάτισε 4ος, ένα δέκατο πίσω.

Το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν να αυξήσει ο di Grassi τη βαθμολογική διαφορά από τον 2ο, Piquet, από τον ένα στους τέσσερις βαθμούς. «Δοκίμασα μια διαφορετική στρατηγική», είπε ο di Grassi. «Τελικά ήταν οριακό όταν ο Buemi βγήκε από τα pits. Όμως το πρωτάθλημα είναι αυτό που μετράει».