F3, Macau GP: Rosenqvist και στον τελικό

Ο Felix Rosenqvist πήρε τη νίκη σε ένα δραματικό τελικό, παρότι έπεσε από την pole στην 4η θέση, στον πρώτο γύρο του θρυλικού αγώνα Formula 3.

O 23χρονος Σουηδός έχασε την πρώτη θέση από τον team-mate του, Lucas Auer, στην πρώτη καμπή της πίστας, και στη μεγάλη ευθεία που ακολουθεί τον πέρασαν επίσης οι Tom Blomqvist και Esteban Ocon.

O Blomqvist έφτασε δίπλα στον Auer διεκδικώντας την πρώτη θέση και ο Αυστριακός φρέναρε τόσο αργά που βγήκε στην οδό διαφυγής, συνεχίζοντας 4ος.

Παράλληλα, ο Blomqvist έστριψε ενώ ο Ocon είχε ήδη βάλει το ρύγχος του στην εσωτερική, με αποτέλεσμα να συγκρουστούν.

Και οι δύο συνέχισαν, με τον Ocon να στρίβει δεξιά για να υπερασπιστεί την εσωτερική. Όμως το σύστημα διεύθυνσής του είχε σπάσει με αποτέλεσμα ο Γάλλος να φύγει ευθεία στην επόμενη καμπή, παίρνοντας μαζί του και τον Blomqvist στις μπαριέρες.

Ακολούθησε μια αλυσιδωτή αντίδραση με τα μονοθέσια πίσω τους να πέφτουν το ένα πάνω στο άλλο, και τον Yu Kanamaru να απογειώνεται πάνω από τον Jordan King και μετά τον Blomqvist, και να καταλήγει πάνω σε ένα τοίχο δίπλα στην πίστα, με τους πίσω τροχούς του λίγα εκατοστά από το κεφάλι του Ocon.

Ο αγώνας διακόπηκε και δόθηκε επανεκκίνηση πίσω από το safety car. Με το πράσινο φως ο Rosenqvist ξεκίνησε καλά, αλλά ο Auer και πάλι του έκανε slip-streaming στην ευθεία. Ο 20χρονος Αυστριακός καθυστέρησε όμως ξανά το φρενάρισμά του, με αποτέλεσμα να τον περάσει ο Nick Cassidy.

Ο Νεοζηλανδός έδειχνε ασφαλής στη 2η θέση, αλλά στους τελευταίους γύρους έπεσε ο ρυθμός του, ο Auer τον έφτασε, και παρότι πάλι έκανε λάθος στο φρενάρισμα, κατάφερε να τον περάσει για να κάνει το «ένα-δύο» για την ομάδα Mucke Motorsport. Ο Rosenqvist πήρε τη νίκη με άνετη διαφορά 4,372”.

Ο Cassidy, μόλις στον πέμπτο του αγώνα F3, συμπλήρωσε το βάθρο των νικητών, ενώ χαρούμενος ήταν και ο Roberto Mehri με την 4η θέση στην επιστροφή του στην F3 αφού ήρθε δεύτερος στο πρωτάθλημα World Series by Renault.

Ο Ισπανός κατάφερε να αντισταθεί στον ανερχόμενο Καναδό Nicholas Latifi, αλλά η πιο θεαματική άνοδος ήταν αυτή του Max Verstappen. Ο 17χρονος Ολλανδός, που θα οδηγεί του χρόνου στην F1 για την Toro Rosso, τερμάτισε 7ος, παρότι ξεκίνησε από την 24η θέση μετά το χθεσινό του ατύχημα στον κατατακτήριο αγώνα.

Τον τελικό θα τον (ξανα)δείξει το Eurosport στις 16.45 σήμερα το απόγευμα.