MotoGP Valencia: Νίκη Dovizioso σ’ ένα δραματικό φινάλε

Ο αναβάτης της Ducati επικράτησε σε έναν αγώνα που διακόπηκε λόγω της βροχής, αφού αυτή έγινε αιτία για αναρίθμητες πτώσεις.

Ο Dovi προσπέρασε τον Alex Rins με τη Suzuki δύο φορές, μία πριν τη 40λεπτη διακοπή και μία μετά, για να πάρει την 4η φετινή νίκη του.

Μια πτώση του Valentino Rossi προς το τέλος του αγώνα χάρισε στον Pol Espargaro και την ΚΤΜ το πρώτο τους βάθρο στην κορυφαία κατηγορία – κι αυτό παρότι ο Ισπανός είχε πέσει στο πρώτο σκέλος του αγώνα.

Η πίστα Ricardo Tormo ήταν βρεγμένη αλλά στέγνωνε όταν οι αναβάτες έκαναν τους αναγνωριστικούς τους γύρους. Όμως πριν πάρουν θέση στη σχάρα εκκίνησης, η βροχή ξανάρχισε μουσκεύοντας πάλι την πίστα.

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς καθυστερήσεις, αλλά ο poleman Maverick Viñales, που δεν φημίζεται για την ταχύτητά του στο βρεγμένο, έχασε αμέσως θέσεις από τους Rins και Dovizioso, αν και ξαναπέρασε τον δεύτερο στη Στροφή 2. Όμως δεν είχε το ρυθμό για να μείνει μπροστά κι όταν η Ducati τον ξαναπέρασε στην ευθεία, ο Rins ήταν ήδη 2” μακριά.

Ο 22χρονος Ισπανός διπλασίασε τη διαφορά στους επόμενους γύρους, πριν η βροχή δυναμώσει και οι αναβάτες αρχίσουν να πέφτουν σαν τις μύγες. Ο Danilo Petrucci, που ήταν 5ος, έπεσε θύμα των συνθηκών, ενώ την ίδια τύχη είχε λίγο πριν και ο team-mate του στην Pramac Ducati, o Jack Miller.

H έκτακτη συμμετοχή της Ducati, o Michele Pirro, έπεσε κι αυτός, όπως και οι δύο αδελφοί Espargaro. O Pol μάλιστα έπεσε ενώ έδινε μάχη με τον Marc Marquez για την 3η θέση.

Όμως κι ο πρωταθλητής δεν έμεινε όρθιος για πολύ ακόμα, έχοντας ένα θεαματικό high-side στη Στροφή 9 με αποτέλεσμα να εξαρθρώσει για λίγο τον ευαίσθητο ώμο του. Μια αντίστοιχη πτώση είχε κι ο Andrea Iannone με τη δεύτερη Suzuki.

Ακολούθησε ο Viñales, πέφτοντας με μεγάλη ταχύτητα στη γρήγορη Στροφή 14 ενώ προσπαθούσε να ακολουθήσει τον Rossi, ο οποίος του είχε πάρει την 5η θέση παρότι είχε ξεκινήσει 16ος. Μέσα στην πρώτη πεντάδα ήταν κι ο «ρούκι» Franco Morbidelli, όταν έπεσε κι αυτός.

Στο μεταξύ ο Rins άρχισε εμφανώς να δυσκολεύεται μέσα στα νερά και τον έφτασαν γρήγορα ο Dovizioso κι ο ανερχόμενος Rossi. Ο Ισπανός άνοιξε τη γραμμή του σε μια στροφή, με αποτέλεσμα να τον περάσουν και οι δύο. Κι αφού ο Dovizioso απέκρουσε μια επίθεση του Rossi και ξαναπέρασε επικεφαλής στον 14ο από τους 27 γύρους, σήκωσε το χέρι του για να ζητήσει από τους οργανωτές να διακόψουν τον αγώνα. Πράγματι, βγήκε αμέσως κόκκινη σημαία, με την κατάταξη του αγώνα να παγώνει στον προηγούμενο, τον 13ο γύρο.

Rins Valencia 2018

Στην επανεκκίνηση, ο Rins έφυγε καλά από την pole, αλλά τον πέρασε ο Dovizioso στην ευθεία, στον επόμενο γύρο. Μαζί τους είχε κολλήσει κι ο Rossi, και οι τρεις τους άρχισαν να ανοίγουν διαφορά από τους υπόλοιπους.

Όμως ο Rins δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Dovi, αλλά ούτε κι ο Rossi, που πέρασε τον νεαρό Ισπανό αλλά έπεσε στη Στροφή 12, πέντε γύρους πριν το τέλος. Ξανακαβάλησε, αλλά τερμάτισε μόλις 13ος.

Ο Dovizioso πήρε την καρό σημαία 2,75” μπροστά από τον Rins, με τους Espargaro και Pirro να ακολουθούν παρότι είχαν πέσει στο πρώτο σκέλος του αγώνα.

Ο Dani Pedrosa έκλεισε την ένδοξη καριέρα του στα MotoGP με μια αξιοπρεπή 5η θέση, μπροστά από τον Takaaki Nakagami (LCR Honda), τον Johann Zarco, πρώτο «δορυφορικό» αναβάτη για το 2018, και τον Bradley Smith, με τη δεύτερη ΚΤΜ, ο οποίος είχε επίσης πέσει στο πρώτο σκέλος.

Ο Hafizh Syahrin (Tech3 Yamaha) τερμάτισε 9ος αλλά δεν μπόρεσε να περάσει τον Morbidelli στην κατάταξη για τον πρώτο «ρούκι» της χρονιάς, ενώ τη δεκάδα έκλεισε ο Stefan Bradl, που αντικαθιστούσε τον τραυματία Cal Crutchlow στην LCR Honda.

Ο Scott Redding τερμάτισε το τελευταίο του MotoGP στην 11η θέση, μπροστά από έναν πολύ επιφυλακτικό Jorge Lorenzo, ενώ 16ος και τελευταίος ήταν ο Alvaro Bautista, που έπεσε στον τελευταίο του αγώνα MotoGP πριν μεταπηδήσει στο πρωτάθλημα World Superbike.